facebook pixel

Ostatnim czasem niezwykle popularnym stał się osprzęt elektroinstalacyjnym w stylu retro

Bakelitowy czy porcelanowy osprzęt w starym, industrialnym stylu cieszy się ogromną popularnością. Mówimy tu zarówno o osprzęt podtynkowym jak i coraz częściej natynkowym. Do osprzętu natynkowego architekci proponują nawet okablowanie prowadzone powierzchniowo w eleganckim sznurowym oplocie po to aby przewód stał się też elementem dekoracyjnym.

Styl retro, nadgryziony już przez ząb czasu, wciąż ma jeszcze wiele do powiedzenia. Okazuje się, że szarpani przez nieustający pęd ku minimalizmowi, nowoczesnej estetyce i futurystycznym innowacjom, wciąż z chęcią wracamy do designu wywodzącego się wprost z poprzednich epok. Zdecydowanie nie jest to bezzasadne, ponieważ klasyczne rozwiązania wciąż mogą zadziwiać, ukazując na nowo swoje piękno. Jeśli diabeł tkwi w szczegółach, to w naszym przypadków pikanteria wzornictwa daje swój wyraz w włącznikach podtynkowych i natynkowych stylu retro.

Najbardziej charakterystyczną dla branży jest marka Fontini, która daje nam włączniki i gniazdka z porcelany, gdzie w zależności od naszej inwencji możemy wybrać te, których korpus będzie ozdobiony wyszukanymi wzorami, bądź takie o jednolitej kolorystyce i fakturze. Idealnie dopasowane pokrętła wykonane z niklu, w najróżniejszych stylizacjach od antycznego brązu, drewna, złota i porcelany.

Co ciekawe, nie musimy ograniczać się jedynie do tego co znajduje się wewnątrz. Hiszpańska firma udostępnia przyciski do dzwonka, od wejścia zachęcając do wkroczenia do naszego magicznego świata. Nie jest to przesadne określenie, jeśli możemy cieszyć oko stylem nawiązującym do romantycznej Wenecji. Wszystko to dzięki kolekcji VENEZIA, gdzie włączniki wykonane są ze stali szlachetnej, a ramki mogą być wykonane również z drewna. Są gotowe do bezpośredniego montażu w standardowej puszce fi60. Przy pozostałych kolekcjach można śmiało skorzystać z takiej instalacji, ale dopiero po połączeniu ich z ramką.

Najprostszym przykładem połączenia dzisiejszych trendów z oldschoolowymi akcentami są loftowe aranżacje. Najlepiej odnajduje się w nich niemiecka marka THPG oddając do dyspozycji produkty bakelitowe, czyli materiału o niskim przewodnictwie elektrycznym i zerowej topliwości i ceramiczne o wyjątkowym industrialnym charakterze, w którym nie ma mowy o kompromisach. Jednak efekt końcowy jest zawsze powalający.

włączniki i gniazda retro

Oczywiście zawsze można pozostać wiernym współczesności, wprowadzając jedynie niuanse niegdysiejszych rozwiązań. Taką możliwość wręcza nam firma Bticino. Włoskie podejście w tej kwestii ogranicza się do ramek w wariantach dwu, trzy, a nawet sześciomodułowych, klasycznie prostokątnych lub owalnych. Drewno również i tu pojawia się w różnych wariacjach kolorystycznych, przy czym zdecydowanie nietuzinkowym staje się wybór dostępnych ramek skórzanych.

Uniwersalny minimalizm w wersji retro to nic innego jak czeskie produkty Obzor. Wpasowują się do surowości loftowego designu, jednocześnie idealnie odnajdując się w wystrojach bogatych rezydencji. Piękno prostoty w łączeniu ceramiki i drewna z jednoczesną, bezkompromisową jakością to znak rozpoznawczy tego producenta. W pierwszym przypadku klasyczne i jednocześnie eleganckie akcenty bieli i czerni ramek, łączymy z osłonami w tych samych odcieniach. Uchwyty nie wykraczające poza tę samą gamę kolorystyczną, dodatkowo umożliwiają kompozycję w metalicznej powierzchni patyny. Drugi wariant, prezentowany przez kolekcję Wood, daje nam kolorystykę naturalnego dębu, ciemnego dębu i buku. Zarówno ramki i uchwyty w dokładnie takich samych wariantach bieli, czerni i patyny harmonijnie współgrają z drewnianym wykończeniem.

Do zestawienia koniecznie należy dołączyć przedstawiciela z naszego rodzimego rynku. Toruńska firma Govena nie bez powodu dumnie szczyci się swoimi wyłącznikami klawiszowymi lub dźwigniowymi ze smukłymi frontami. Paleta barw szlifowanego mosiądzu, stali i satyny nadają nowe życie rozwiązaniom żywo zaczerpniętych z minionej epoki.

Przechodząc obok antycznych przedmiotów użytku codziennego, doznajemy uczucia obcowania z historią. Dzięki producentom THPG, Fontini, Obzor czy Bticino czerpiemy z historii to co najlepsze, rozpoczynając naszą własną, domową przygodę.


Zobacz wszystkie włączniki retro włączniki loft gniazda retro THPG

 

Najpopularniejsi producenci osprzętu elektroinstalacyjnego w stylu retro:

obzor.png